Suitable for Grades: 6th Grade, 7th Grade
CCSS: 6.RP.A.2, 7.RP.A.1
CCSS Description: Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas, and other quantities measured in like or different units. For example, walk 1/2 mile in 1/4 hour yields a rate of 2 miles per hour.
This worksheet alongside Ratio Reasoning Problems (B) provides students practice to understand the concept of a unit rate and ratios. This set of questions involve mathematical topics where ratio and proportion are required to solve the problem.